Модул 1„Подпомагане на екипите за обхват“
Обща цел на програмата:
Повишаване на ефективността в работата на институциите по обхващане и
включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст и подобряване на достъпа до предучилищно и училищно образование и качеството му чрез създаване и поддържане на благоприятна образователна среда за стимулиране и устойчиво образователно развитие.
Специфични цели:
- Подпомагане на дейностите на екипите за обхващането и задържането на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст.
- Подобряване на комуникацията между представителите на различните
институции, участващи в екипите за обхват. - Осигуряване ефективна комуникация с обществеността и публичност на
процеса по обхващане и задържане на децата и учениците в образователната система. - Ангажиране на родителите и другите членове на семействата в процеса на
обхващане и задържане на децата и учениците в системата на предучилищното образование и училищното образование и повишаване възпитателния потенциал на семейството.
Модул 2. „Добри практики за взаимодействие с родителите на институциите от предучилищното и училищното образование“
Нашата основна цел е: подобряване на взаимодействието с родителската общност и повишаване капацитета на общността.
Нашите мотиви за участие са следните:
От ключово значение за развитие на училището като общност е родителите да партнират в училищния живот на своето дете по време на учебния процес, училищни мероприятия, празници и при възникване и разрешаване на проблем. Това спомага за създаване на култура на принадлежност и доверие към всички участници в образователния процес.
Включването на родителите е важен елемент от процесите в училище.
Когато родителите са ангажирани, те предават на своите деца важното послание, че училището е нещо ценнo и има смисъл. За съжаление в последните години по различни обективни и социални причини, голяма част от родителите търсят възможност за препитание и издръжка в чужбина. Резултатите от миграционния процес са негативни явления като: 1. Извеждане на децата в чужбина, където голяма част от тях не продължават образованието си или 2. Грижата за децата се възлага на настойници – възрастни роднини. Екипът на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ през последните години усилено работи по привличане и приобщаване на родители и настойници като партньори в училищния живот. Имаме опит в организиране на благотворителни акции и концерти, спортни празници и беседи.
С активното участие на родителите можем да допринесем заедно за това, да има все по-малко отпаднали деца от училище и да превърнем образованието в богатство за децата, а училището във важен център за тяхното развитие!
Необходимо е учители и родители да работят заедно, в партньорство, да споделят информация, идеи, мнения, да вземат заедно важните решения, които касаят децата, да споделят грижата за тях.
Предвидено е и провеждане на дейности за повишаване на информираността и чувствителността на децата и родителите, на разбирането им за тормоза и насилието в училище, разпознаване на различните форми на насилие и свързаните с тях рискове и последствия, повишаване на уменията за предотвратяване и реакция на тормоза и насилието в училище.
Очаквани резултати от това финансиране:
- Разработване и прилагане на нови форми за въвличане на родителите в училищния живот като тематична работилница, училищен празник със съвместни изяви на ученици – учители – родители.
- Участие на минимум 200 родители в различните дейности по националната програма.
- Изграждане на модели за трайно партньорство с родителите.
- Подпомагане на училищния бюджет.
04.09.2019 год.
Информационен ден „Моето дете е вече ученик – как да се подготвим за учебната година“
16.09.2019 год.
„СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – замък на изкуствата“ отваря врати за новата учебна 2019/2020 година
18.09.2019 год.
Кръгла маса на тема „Моето ново училище – какво очакваме и какво можем да предложим“ – за ученици и родители на новозаписани ученици в V – X клас, учители, членове на Обществен съвет
30.09.2019 год.
Подготвяне на информационни материали за ползване на електронен дневник/електронен и хартиен вариант/ – за родители и ученици
Линк за електронния вариант: Виж тук…
Дипляна: Виж тук….
10.10.2019 год.
Подготвяне на информационни материали за задължения на участниците в образователния процес
Дипляна: Виж тук….
15.10.2019 год.
„Да бъдем толерантни, за да не попадаме в конфликти и да избегнем агресията“ – тренинг за група: родители – 5. – 6. клас
22.10.2019 год.
„Как да разпознаваме първите признаци за дискриминация, насилие и тормоз“ – тренинг предназначен за родители – 7.- 9. клас
13.11.2019 год.
„Родители и учители – заедно за нашите деца“ – тренинг, предназначен за родители и учители 1.- 4. клас
20. и 26. 11.2019 год.
„Коледна работилница“ – с участие на ученици, родители от 4. клас
4. а клас – 20.11.2019.
4б. клас – 26.11.2019.
26.11.2019 год.
Информационен ден за отчитане на дейностите по Модул 2 от Националната програма „Заедно за всяко дете“ – 2019 година
Дипляна: Виж тук….