Информация за ученици и родители

Чрез заниманията по интереси се развива интегрирането на ключовите компетентности, възпитанието в ценности, патриотичното, гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното възпитание, насърчаването на иновациите и креативното мислене на учениците.
Заниманията по интереси се организират за учениците от I до XII клас, в съответствие с желанието на учениците и със съгласието на родителите, както и със спецификата на заниманията и с възможностите на училището.
Заниманията по интереси може да се провеждат чрез различни организационни педагогически форми – “ клуб, състав, ансамбъл, секция, отбор и други.“. Te включват провеждане на учебни часове и изяви на учениците, провеждане на междуинституционални занимания по интереси и междуинституционални изяви на учениците, обхванати в тях, посещения на културно-исторически и природонаучни обекти, институции, публични и стопански организации и други.

2024 /2025 учебна година.

ЗАНИМАНИЯ ПО ИНТЕРЕСИ, ГРУПИ И РЪКОВОДИТЕЛИ:

  1. Николай Илиев – „Духов оркестър в училище“ , Тематична област „Изкуства и култура“

Ден: Понеделник и четвъртък

Основни цели:

а/развитие на чувството за общност и подобряване на социалните взаимодействия между учениците чрез екипна работа

б/възпитание в атмосфера на взаимна търпимост, толерантност и взаимопомощ;

в/изграждане на умения за отговорно и дисциплинирано поведение и за самоконтрол на учениците;

г/повишаване на познанията и културата на учениците в областта на класическата музика и повишаване на нивото на нотната грамотност на участниците;

д/развитие на моторна координация необходима на музикантите в духовите оркестри при шествия и паради.

 Очаквани резултати:

а/Обогатяване на маршовия и класически репертоар на ансамбъла;

б/повишаване на интереса към музицирането на духови и ударни инструменти и изявите на духови ансамбли;

в/обогатяване на общата музикална култура на участниците;

г/първо участие в конкурс или преглед на духови състави извън пределите на града.

  1. Дияна Стоянова – „Информационен бюлетин 6“, Тематична област: „Дигитална креативност“

Ден: Вторник, начало 13.10 ч., 104 каб., ГЕ

Очаквани резултати и дейности за мотивиране на учениците:

Веднъж месечно да се реализира готов дигитален продукт- вестник- който да рекламира и популяризира дейностите и постиженията на учениците. Чрез работата с компютър, фотоапарат и диктофон, чрез срещите с журналисти у учениците се формира интерес към писането, снимането, редактирането и рекламата.

  1. Ралица Михайлова- ,,Учим и се забавляваме на английски език“, Тематична област: „Технологии“

 Ден: понеделник  и сряда; начален час: 12:15

 Цели: Да се развие положително отношение към езика чрез използване на мотивиращи упражнения, игри, ребуси, песни, които ангажират вниманието на учениците, предизвикват въображението им и изграждат у тях увереност и компетентности за четене и писане на английски език. 

Очаквани резултати и дейности: Учениците да изградят постепенно база от полезна лексика, като паралелно с това ще развиват и усъвършенстват уменията си за четене, писане, слушане и говорене. Голямото разнообразие от практически дейности  да задържат интереса и мотивацията на децата, като същевременно се грижат за различните стилове на учене: визуален, слухов, музикален и междуличностен.                       

  1. Гошинка Григорова Станкова „ Лесна математика”  , Тематична област:  Математика

Дeн: понеделник и сряда от 13.10 – 13.50

Цели: Изграждане на траен интерес към математиката, формиране на положителна мотивация за нейното изучаване, чрез забавни, дидактически и логически игри, и екипна работа.  Надграждане на знанията си по учебното съдържание. Стимулиране на конструктивно мислене при инвариантност на решенията и прилагане на знанията.

  1. Милена Милкова – „Пътешествие в природата“, Тематична област: Природни науки

Ден: Четвъртък 13:00 ч.-304 стая

Цели:

1.Стимулиране активността на учениците за творческо търсене в областта на природните науки,осмисляне и опознаване на връзката „Човек – Природа”;

  1. Повишаване на уменията за комуникация и нивото на образование на учениците формирайки ги като личности, живеещи в хармония със себе си, околните и заобикалящата ги жива и нежива природа.

  2. Създаване на благоприятна среда за формиране на практически умения чрез пълноценно използване на клуба като извънкласна форма на обучение

Дейности за мотивиране на учениците:

  1. Възможност да работят по проекти, свързани с техните интереси

  2. Сътрудничество в екип, което развива комуникационни умения и насърчава учениците да споделят идеи.

  3. Да превърнем ученето в забавление чрез игри и викторини.

  4. Използване на задачи с различна сложност, за да отговарят на нуждите на всеки ученик.

  5. Да покажем на учениците как наученото може да се приложи в реалния живот.

  6. Използване на онлайн инструменти и приложения, които правят ученето по-динамично и интересно; включване на видеоклипове, презентации и други мултимедийни материали в уроците.

6.Боряна Здравкова – “Природа и наука“ ; тематична област: Природни науки

 Ден: петък, начален час : 13:50

 Цели: Създаване на интерес към физичното и астрономичното познание, подготовка за самостоятелно учене, формиране на знания, умения и особено отношения, отнасящи се до енергийни и екологични проблеми, опазване на околната среда, опазване на здравето, толерантност в живия свят и т.н., които са задължителна част от образованието и културата на съвременния човек. Създаване на интерес към STEM базирано обучение

 Очаквани резултати и дейности за мотивиране на учениците: Чрез обучителните дейности на STEM  обучението се акцентира върху ученето ,основано на проекти и намирането на решение на проблеми от реалния свят. Насърчаване развитието на ключови компетентности в областта на природните науки. Наблюдения в природата, извършване на демонстрационни, лабораторни и домашни опити, използване на подходящи илюстрации и др.

7.Виктория Йорданова – „Сладкодумци“ , Тематична област: Изкуства и култура

Ден :сряда и четвъртък: 13:00-13:40 

 Цели: Да се развият умения за възприемане на текстове чрез четене с разбиране, анализ и дискусии;

Да се засили убеждението, че книгата е приятел за целия живот

Очаквани резултати:

Ангажиране на свободното време на учениците, чрез осигуряване на благоприятни условия за отдих и учебни занимания и стимулиране на творческото им развитие.

Социализация на учениците за развитие на умения за работа в екип. 

8.Силвана Славчева – „Училищни вълшебства“ , Тематична област: Изкуства и култура

Ден : сряда и четвъртък

Цели: Учениците да се запознае със същността на произведенията за съответния клас, особеностите, четенето с разбиране и драматизация на избрани приказки и разкази. Да разширят, затвърдят и надградят знания си.

  1. Светломир Петров – „Северняшка плетеница“, Тематична област: Изкуства и култура

Ден:

Цел: Създаване на танцов състав ,,Северняшка плетеница“ с цел стимулиране на личностното развитие на учениците, стимулиране към здравословен начин на живот чрез двигателна активност, координация и баланс. Стойностно възприятие на реалността чрез изкуствата-музика и танц. Очаквани резултати: Надграждане придобитите умения и знания за българския танцов фолклор, разширяване на хореографските им познания. Умения за работа в екип, самодисциплина и самоконтрол. Изразяване на емоционалното състояние чрез танца Усъвършенстване на изпълнителските умения и критерии за формиране на естетически вкус.

  1. Борислав Божинов – „Игривко“, Тематична област: „Спорт“

Ден: петък

Цел: Формиране на отношение и интерес към спорта и свързаните с него образователни, здравни и социални аспекти;

Изграждане на чувство за съпричастност за социалната интеграция и общуване.

  1. Диляна Цанкова – „Приказния свят на българския фолклор“, Тематична област „Изкуство и култура“

 Ден: петък – 12:20 ч.

Цел: Развитие на положително отношение към българския фолклор, празниците, песните и танците. Ангажиране на свободното време на учениците, чрез осигуряване на благоприятни условия за отдих и учебни занимания и стимулиране на творческото им развитие. Учене чрез забавление и игри.